fbpx
Jak żyć?,  Macierzyństwo

TECHNIKI PRACY Z ODDECHEM. Warsztat dla dzieci i rodziców

Serdecznie zapraszamy na warsztat relaksu i odpoczynku dla dzieci i rodziców. Zapewniamy dobrą wspólną zabawę oraz kompetentny mini-wykład na temat uważności.
Warsztat prowadzić będzie pedagog, trener i mediator Agnieszka Gosk-Misiołek z Pracowni Edukacyjnej „Empatia”.

Szczegóły organizacyjne:

  • Termin: 28 lipca 2018 r., godz: 12:00 – 13:30
  • Czas trwania zajęć: 1,5 h
  • Cena biletu to 35 PLN  za udział opiekuna i 15 PLN za dziecko. Rodzeństwo 10 PLN, trzeci brat lub siostra bezpłatnie.

Prosimy o wcześniejsze zapisy mailem lub telefonicznie: cmok@ciekawe-zabawki.pl lub 698 066 244 (Adam).
Przy zapisie będziemy podawać numer konta do wpłaty zadatku: 10 PLN za dziecko.
Główna płatność na miejscu, przed warsztatami: karta lub gotówka.

UWAGA: aby zajęcia się odbyły, musi zebrać się minimalna ilość uczestników, czyli 5 dzieci. W razie niezebrania się grupy dajemy sobie prawo do odwołania zajęć najpóźniej 24 godziny przed ich rozpoczęciem.

Do zobaczenia!

***

Relaks i odpoczynek są niezwykle ważnymi i niezbędnymi, dla każdego z nas, stanami fizjologicznymi. Praktykowanie i ćwiczenie relaksacji jest przeciwieństwem reakcji wywoływanej stresem czy atakiem lęku, w związku z czym pomaga zapanować i obniżyć niepokój, pojawiający się w różnych sytuacjach.
 
Z odprężania możemy korzystać w dowolnym momencie, jeśli tylko znamy odpowiednie metody pracy i potrafimy je wykorzystać.
 
Niezwykle pomocne i skuteczne, a przy tym proste i szybkie są techniki pracy z oddechem.
 
„Odpowiednie” oddychanie wpływa na większą podaż tlenu, który dociera do mięśni i relaksuje je, spowalnia pracę serca i co za tym idzie obniża ciśnienie krwi, a ponadto wyzwala endorfiny – hormony szczęścia.
 
Warto wiedzieć, że dla autonomicznego układu nerwowego natychmiastowym sygnałem do „włączenia” reakcji odprężenia, jest właśnie oddychanie przy pomocy przepony.
 
Stan relaksacji jest istotny z jeszcze jednego, chyba zapominanego już powodu. Ewolucja człowieka nie zachodzi tak szybko, jak postęp cywilizacyjny. Biologicznie i neurologicznie, podobnie jak człowiek pierwotny, jesteśmy zaprogramowani do odpoczynku, do przeżywania chwil spokoju. Niestety życie, które obecnie prowadzimy, często nie pozwala nam wyhamować. W związku z czym nasze ciało migdałowate (część układu limbicznego w mózgu), wciąż pobudzone, uruchamia procesy wydzielania hormonów, wywołujących tzw. wolę walki-ucieczki. To z kolei dla organizmu jest sygnałem alarmowym, powodującym nieustanne napięcie.
 
U człowieka pierwotnego do uruchomienia układu dochodziło tylko w sytuacjach zagrożenia życia, walki o przetrwanie, u nas jest on wciąż włączony (od rana, kiedy zabiegani spieszymy się do pracy, szkoły, przedszkola, w drodze kiedy denerwujemy się niekończącymi się korkami, w pracy, szkole, przedszkolu kiedy musimy spełniać oczekiwania innych i jesteśmy wciąż poddawani ocenie, w domu bo musimy przygotować i zrobić jeszcze wiele rzeczy, na które nie mamy często ani sił ani czasu).
 
Niestety nasz układ nerwowy, a przez to i cały organizm, jest mniej wydajny, mniej odporny, szybciej się „wyczerpuje”. Dlatego tak ważne jest poświęcenie chociaż krótkiej chwili każdego dnia, by usiąść i odpocząć. Nie po to by leniuchować, ale po to by zrobić kilka głębokich wdechów i wydechów. Poczuć jak to jest oddychać, być bardziej świadomym tego, co dzieje się w obecnej chwili.
 
Uważność na samego siebie pozwala lepiej poznać i zrozumieć swoje ciało a także w pełni doświadczać chwil odprężenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *