fbpx
Jak żyć?,  Macierzyństwo

DZIEŃ DZIECKA. Jak sprawić, aby był niezwykły i niezapomniany?

Dzień Dziecka – sprawmy, aby w tym roku był naprawdę niezwykły i niezapomniany.

Jak to zrobić?

Większość z nas planuje zakup jakiegoś prezentu dla swojej pociechy. I generalnie nie ma w tym nic złego, ale pamiętajmy, że żadna zabawka nie zastąpi dziecku czasu spędzonego wspólnie z rodzicami.

Maluch na pewno bardzo się ucieszy, jeżeli oprócz prezentu otrzyma również Twój czas.

Z pewnością nie każdy z nas będzie mógł w tym dniu wziąć urlop, czy też wyjść wcześniej z pracy. Nie martwmy się jednak – godzina albo dwie po południu wystarczą. Zasada jest tylko jedna – bądź na 100% zaangażowany. Niech maluchy w tym dniu będą ważniejsze od pracy, Internetu czy domowych obowiązków.

Bawmy się razem z dziećmi!

***

Poniżej klika naszych pomysłów na zabawę, zgodne z ideą, żeby nie tylko „mieć”, ale przede wszystkim „być”:

Pomysł 1 – BAZA

Zbierzcie w jednym miejscu różne koce, pledy i poduszki, i zbudujcie wspólnie sekretną kryjówkę. Możecie też wykorzystać stół, krzesła lub inne meble. Na podłodze warto rozłożyć poduszki, żeby było przytulniej. Pomysłów na pewno będziecie mieć mnóstwo, ale najważniejsze, żeby domek był na tyle duży, żebyście wszyscy się tam zmieścili.

Możecie do środka wstawić lampkę lub latarkę. Tak przygotowana baza jest idealnym miejscem, żeby porozmawiać lub poczytać książki. A może przygotujecie jakieś przekąski i zorganizujecie mały piknik?

Do zbudowania domku może się Wam przydać Rodzina Przyczepialskich.

A jako lekturę polecamy trylogię o Archibaldzie – przepiękną i bardzo prawdziwą historię o miłości między rodzicami a dziećmi.

***

Pomysł 2 – SPACER

Chodźmy na spacer, do parku, lub wyskoczymy na piknik za miastem. Dzieci lubią spędzać czas na zewnątrz, a jeszcze bardziej lubią spędzać go z rodzicami. Może pokażecie dzieciakom, w co wy bawiliście się, kiedy byliście mali? Berek, chowanego, podchody, skakanie w gumę. Pamiętacie jeszcze zasady?

A może spróbujecie razem popuszczać latawce? Pokażmy dzieciom, że wiatr – tak jak powietrze – jest źródłem siły, zabawy i dobrego samopoczucia!

Zabawa w berka będzie jeszcze ciekawsza z przypinanymi ogonkami Buiten Speel.

Do innych zabaw na świeżym powietrzu polecamy kolorowe latawce Scratch lub baaardzo długą skakankę Buiten Speel do rodzinnych skoków.

***

Pomysł 3 – ZABAWA W PIRATÓW

Jeśli masz możliwość przygotować się wcześniej, to idealna będzie zabawa w piratów. Przygotuj mapę (Waszego mieszkania, ogrodu lub okolicy), list w butelce (ze wskazówkami), oraz kilka prostych rekwizytów (chustka na głowę, opaska na oko, luneta itp.). Możesz też zaplanować jakieś zagadki lub zadania do wykonania w trakcie zabawy. Zacznijcie od rejsu statkiem pirackim w poszukiwaniu mapy, a następnie poszukajcie wyspy, na której ukryty jest skarb. Taka zabawa dostarczy Wam z pewnością dużo emocji – czasem może być trochę straszna, a czasem trochę śmieszna, ale na pewno bardzo rodzinna. Możecie wcielić się w rolę Kapitanów Mamy/Taty, albo odważnie oddać stery swoim urwisom.

Gra logiczna z serii Smart Games „Piraci” będzie pasującym skarbem ukrytym na wyspie.

Jako piracka luneta może Wam posłużyć Kalejdoskop Londji.

***

Pomysł 4 – POBRUDŹMY SIĘ!

Zróbcie to, co na co dzień zakazane („…bo będzie bałagan”, „…bo brak czasu”). Zachęcamy zwłaszcza do wspólnego pieczenia babeczek lub innych słodkości. A może zróbcie własne lody? Polecamy smaczny przepis, który znaleźliśmy w sieci:  „Domowe lody owocowe”.

Możecie też wyjąć farby i namalować portrety wszystkich członków rodziny, które następnie powiesicie w domowej galerii. Zróbcie losowanie, kto kogo ma namalować 😊

A może pobawicie się w malowanie twarzy – pozwólcie maluchowi namalować sobie kolorowe wzory na twarzy lub dłoniach.  To dopiero będzie zabawa!

Do zabaw w malowanie buzi, rąk itp. polecamy nasze Magiczne kredki. Natomiast młodszym dzieciom na pewno spodoba się zabawa z Piaskiem kinetycznym.

***

Pomysł 5 – ZAWODY

Zagrajcie wszyscy w grę planszową albo zróbcie rodzinne zawody sportowe. Skoki w workach, przechodzenie przez szarfy, rzut do celu, bieganie z woreczkiem lub książką na głowie. To tylko niektóre z wyzwań, które mogą sprawić całej rodzinie ogromną frajdę.

Do rodzinnych zawodów polecamy: Magnetyczne rzutki Scratch lub grę Rzut obręczą Buiten Speel.

A w niepogodę polecamy grę typu mastermind (Mistrz logiki) dla starszaków, lub typu memory dla młodszych.

 

***

Pomysł 6 – KLOCKI

Kiedy ostatnio bawiliście się razem klockami? A może zbudujcie super wysoką wieżę? tak wysoką, że ostatnie elementy trzeba będzie układać stojąc na krześle. Budowanie chwiejnych konstrukcji może i nam, i dziecku sprawić mnóstwo frajdy, a jeszcze więcej radości sprawi zapewne ich burzenie.

Maluchy ucieszy też z pewnością Kolorowa piramida Scratch, a starszakom spodobają się nietuzinkowe klocki Incastro. Sprawdźcie ile różnych kombinacji uda Wam się ułożyć tylko z 4 elementów?

A może zbudujecie kolorowy mechanizm z klocków Korbo, których wyjątkowość oparta jest na kole zębatym?

***

Warto, aby w tym dniu na chwilę dać się zapomnieć i poczuć w sobie dziecko. Życzymy Wam w tym dniu dużo pozytywnej zabawy i dużo przytulania.

Pozdrawiamy, CMOK!

Ekipa CMOKA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *